College Codes

Home → Departments → Computer Science & Engg

Achievements

Students' Technical Achievements.

Sl- No Student Name Event Place Month & Year Honour / Award
1 SeemaSuresh,
ShobhaRani.L,
Sneha.P, Ranjitha.A,
Navneeth .N,
Ancia Minnel
Pavithra .A,
Darshini V.N,
Nithin .H.N
2 Days Workshop on Recent Trends in Computer Science and Information Technology" PESCE, Mandya 24th and 25th Feb 2012 Participated
2 SeemaSuresh WIE Congress on Information Processing B.M.S College of Engineering Bangalore 24th Sep 2012 Participated
3 Noor Afshan Fathima,
NamithaGowda,
Arjun MY,
Deepak Dinesh
Represented for IEEE Chapter Amrutha University, Coimbatore 3 October 2013 Participated
4 Arjun.M.Y Participated Presented paper on "Script Identification Using Linear Regression Based Features".- "IEEE BRV VARDHAN -2013" REVA ITM, Bangalore 25th Oct 2013 Participated
5 Arjun.M.Y Participated Presented paper on "Line Level Language Identification of Texts from a Tri-Lingual Document - KAGADA -2013" 10th National Student Conference organized by IEEE UVCE, Bangalore 01st Nov 2013 Participated
6 Rahul M Ashlesh E-Summit Moonshot Design Sprint with Google and NASSCOM 2014 Participated
7 Sharath M Microsoft students partners ----------- 2014 Selected
8 RahulM Ashilesh C Coding contest PESCE MANDYA April 24th2014 1st Prize
9 Abhishek C Coding contest PESCE MANDYA April 24th2014 2nd Prize
10 Manu M S Hardware assembly PESCE MANDYA April 24th2014 1st Prize
11 Apoorva N Hardware assembly PESCE MANDYA April 24th2014 2nd Prize
12 Subhashini JAM[ Just aminute technical debate contest] PESCE MANDYA April 24th2014 1st Prize
13 Shathrisha c JAM[ Just aminute technical debate contest] PESCE MANDYA April 24th2014 2nd Prize
14 Darshini M S QUIZ PESCE MANDYA April 24th2014 1st Prize
15 Arindum Chatterji, QUIZ PESCE MANDYA April 24th2014 2nd Prize
16 Rakesh Mourya,
Aishwarya
Paper presentation on current trends in technology PESCE MANDYA April 24th2014 Participated
17 Abhinav R B "HIJAB" in Chithrotsava,State level short movie making competition. PESCE MANDYA April 25th2014 Winner
18 Rahul M Ashlesh workshop conducted by Google India Google Office, Gurgaon, Haryana 2nd and 3 rd March, 2015 Participated
19 Utkarsh Kr. Ojha Debatathon -IEEE PESCE MANDYA 12th and 13th Nov 2016 Participated
20 Utkarsh Kr. Ojha Cresco 16.0 -IEEE PESCE MANDYA 11th ,12th and 20th April 2016 2nd Prize
21 Chetahn Kashyap Auctus 15.0-IEEE PESCE MANDYA 13th -14th Feb 2015 1st Prize
22 Pratyush Kumar TCS-Tech Bytes-Statewide Engineering IT Quiz BITES and TCS - Bangalore 2015 Participated
23 Pratyush Kumar IEEE All India Student and Young Professional Congress Rajagiri Scholl of Engineering and Technology, Kochi, Kerala 2015 Participated
24 Ashwini m J TCS-Tech Bytes-Statewide Engineering IT Quiz BITES and TCS - Bangalore 2015 Participated
25 Vishal Soni Ethical Hacking PESCE Mandya 2015 Participated
26 Vishal Soni TCS-Tech Bytes-Statewide Engineering IT Quiz BITES and TCS - Bangalore 2015 Participated
27 Pratyush Kumar TCS-Tech Bytes-Statewide Engineering IT Quiz BITES and TCS - Bangalore 2016 Participated
28 Kousik.S.A Assistive Technology Hackathon All India Institute of Speech & Hearing, Manasagangotri, Mysore 2016 Participated
29 Ranjana.H.S
Kousik.S.A
Detection of Alzheimers Karnataka State Level My dream Product idea contest. 2016 Third Price
SI no
1
Student Name
Seema Suresh, Shobha Rani .L, Sneha .P, Ranjitha .A, Navneeth .N, Ancia Minnel,Pavithra .A, Darshini V.N, Nithin .H.N
Event
2 Days Workshop on Recent Trends in Computer Science and Information Technology
Place
PESCE, Mandya
Month & Year
24th and 25th Feb 2012
Honour/Award
Participated
SI no
2
Student Name
Seema Suresh
Event
WIE Congress on Information Processing
Place
B.M.S College of Engineering Bangalore
Month & Year
24th Sep 2012
Honour/Award
Participated
SI no
3
Student Name
Noor Afshan Fathima, Namitha Gowda, Arjun MY, Deepak Dinesh
Event
Represented for IEEE Chapter
Place
Amrutha University, Coimbatore
Month & Year
3 October 2013
Honour/Award
Participated
SI no
4
Student Name
Arjun .M .Y
Event
Participated Presented paper on "Script Identification Using Linear Regression Based Features".- "IEEE BRV VARDHAN -2013"
Place
REVA ITM, Bangalore
Month & Year
25th Oct 2013
Honour/Award
Participated
SI no
5
Student Name
Arjun .M .Y
Event
Participated Presented paper on "Line Level Language Identification of Texts from a Tri-Lingual Document - KAGADA -2013" 10th National Student Conference organized by IEEE
Place
UVCE, Bangalore
Month & Year
01st Nov 2013
Honour/Award
Participated
SI no
6
Student Name
Rahul M Ashlesh
Event
E-Summit
Place
Moonshot Design Sprint with Google and NASSCOM
Month & Year
2014
Honour/Award
Participated
SI no
7
Student Name
Sharath M
Event
Microsoft students partners
Place
-------------
Month & Year
2014
Honour/Award
Selected
SI no
8
Student Name
RahulM Ashilesh
Event
C Coding contest
Place
PESCE MANDYA
Month & Year
April 24th 2014
Honour/Award
1st Prize
SI no
9
Student Name
Abhishek
Event
C Coding contest
Place
PESCE MANDYA
Month & Year
April 24th 2014
Honour/Award
2nd Prize
SI no
10
Student Name
Manu M S
Event
Hardware assembly
Place
PESCE MANDYA
Month & Year
April 24th 2014
Honour/Award
1st Prize
SI no
11
Student Name
Apoorva N
Event
Hardware assembly
Place
PESCE MANDYA
Month & Year
April 24th 2014
Honour/Award
2nd Prize
SI no
12
Student Name
Subhashini
Event
JAM[ Just aminute technical debate contest]
Place
PESCE MANDYA
Month & Year
April 24th 2014
Honour/Award
1st Prize
SI no
13
Student Name
Shathrisha c
Event
JAM[ Just aminute technical debate contest]
Place
PESCE MANDYA
Month & Year
April 24th 2014
Honour/Award
2nd Prize
SI no
14
Student Name
Darshini M S
Event
QUIZ
Place
PESCE MANDYA
Month & Year
April 24th 2014
Honour/Award
1st Prize
SI no
15
Student Name
Arindum Chatterji
Event
QUIZ
Place
PESCE MANDYA
Month & Year
April 24th 2014
Honour/Award
2nd Prize
SI no
16
Student Name
Rakesh Mourya , Aishwarya
Event
Paper presentation on current trends in technology
Place
PESCE MANDYA
Month & Year
April 24th 2014
Honour/Award
Participated
SI no
17
Student Name
Abhinav R B
Event
"HIJAB" in Chithrotsava,State level short movie making competition.
Place
PESCE MANDYA
Month & Year
April 25th 2015
Honour/Award
Winner
SI no
18
Student Name
Rahul M Ashlesh
Event
workshop conducted by Google India
Place
Google Office, Gurgaon, Haryana
Month & Year
2nd and 3 rd March, 2015
Honour/Award
Participated
SI no
19
Student Name
Utkarsh Kr. Ojha
Event
Debatathon -IEEE
Place
PESCE MANDYA
Month & Year
12th and 13th Nov 2016
Honour/Award
Participated
SI no
20
Student Name
Utkarsh Kr.Ojha
Event
Cresco 16.0 -IEEE
Place
PESCE MANDYA
Month & Year
11th ,12th and 20th April 2016
Honour/Award
2nd Prize
SI no
21
Student Name
Chetahn Kashyap
Event
Auctus 15.0-IEEE
Place
PESCE MANDYA
Month & Year
13th -14th Feb 2015
Honour/Award
1st Prize
SI no
22
Student Name
Pratyush Kumar
Event
TCS-Tech Bytes-Statewide Engineering IT Quiz
Place
BITES and TCS - Bangalore
Month & Year
2015
Honour/Award
Participated
SI no
23
Student Name
Pratyush Kumar
Event
IEEE All India Student and Young Professional Congress
Place
Rajagiri Scholl of Engineering and Technology, Kochi, Kerala
Month & Year
2015
Honour/Award
Participated
SI no
24
Student Name
Ashwini m J
Event
TCS-Tech Bytes-Statewide Engineering IT Quiz
Place
BITES andTCS - Bangalore
Month & Year
2015
Honour/Award
Participated
SI no
25
Student Name
Vishal Soni
Event
Ethical Hacking
Place
PESCE Mandya
Month & Year
2015
Honour/Award
Participated
SI no
26
Student Name
Vishal Soni
Event
TCS-Tech Bytes-Statewide Engineering IT Quiz
Place
BITES andTCS - Bangalore
Month & Year
2015
Honour/Award
Participated
SI no
27
Student Name
Pratyush Kumar
Event
TCS-Tech Bytes-Statewide Engineering IT Quiz
Place
BITES andTCS - Bangalore
Month & Year
2015
Honour/Award
Participated
SI no
28
Student Name
Kousik.S.A
Event
Assistive Technology Hackathon
Place
All India Institute of Speech & Hearing, Manasagangotri, Mysore
Month & Year
2016
Honour/Award
Participated
SI no
29
Student Name
Ranjana.H.S,Kousik.S.A
Event
Detection of Alzheimers
Place
Karnataka State Level My dream Product idea contest.
Month & Year
2016
Honour/Award
Third Price

Students' Cultural Achievements

Sl- No Student Name Event Place Month & Year Award
1 Abhinav R B Chithrotsava [ State level short movie making competition] PESCE MANDYA 2014 WINNER
2 Navya Rao Singing competition PESCE MANDYA 2014 WINNER
3 Deepak Dinesh Technical fest conducted by Alvas Institute of technology, Mudbidre under the tag name chakravyuha Alvas Institute of technology, Mudbidre 2014 1st Prize
4 Rahul M
Ashlesh,
Spandhana SR
Technical fest conducted by Alvas Institute of technology, Mudbidre under the tag name chakravyuha Alvas Institute of technology, Mudbidre 2014 1st Prize
5 Vishal Instrumental Solo Dr. B.R. Ambedkar Medical College, Bengaluru 2014 Consolation
6 Kavyashree M.K. Classical Singing Event Alvas Institute of Technology, Moodabidri 2014 Runners up
SI no
1
Student Name
Abhinav R B
Event
Chithrotsava [ State level short movie making competition]
Place
PESCE, Mandya
Month & Year
2014
Award
WINNER
SI no
2
Student Name
Navya Rao
Event
Singing competition
Place
PESCE, Mandya
Month & Year
2014
Award
WINNER
SI no
3
Student Name
Deepak Dinesh
Event
Technical fest conducted by Alvas Institute of technology, Mudbidre under the tag name chakravyuha
Place
Alvas Institute of technology, Mudbidre
Month & Year
2014
Award
1st Prize
SI no
4
Student Name
Rahul M Ashlesh, Spandhana SR
Event
Technical fest conducted by Alvas Institute of technology, Mudbidre under the tag name chakravyuha
Place
Alvas Institute of technology, Mudbidre
Month & Year
2014
Award
1st Prize
SI no
5
Student Name
Vishal
Event
Instrumental Solo
Place
Dr. B.R. Ambedkar Medical College, Bengaluru
Month & Year
2014
Award
Consolation.
SI no
6
Student Name
Kavyashree M.K.
Event
Classical Singing Event
Place
Alvas Institute of Technology, Moodabidri
Month & Year
2014
Award
Runners up

Intercollegiate Cultural events:

Sl- No Name Event Place Year Award
1 Gagan Dance Mania MIMS, Mandya April 25th, 2014 -------
2 Kavya K T Techno Sugar -12 PESCE Mandya 9th and 10th Nov 2012 Participated
3 Dheeraj Kumar Techno Sugar -12 PESCE Mandya 9th and 10th Nov 2012 --------
4 Abhinav R B Short movie State level 2015 Winner
5 Lal Vinayak Nath Shahdeo Jnana Cauvey-2015 PESCE mandya May 2015 Runners
SI no
1
Name
Gagan
Event
Dance Mania
Place
MIMS, Mandya
Year
April 25th, 2014
Award
-------
SI no
2
Name
Kavya K T
Event
Techno Sugar -12
Place
PESCE Mandya
Year
9th and 10th Nov 2012
Award
Participated
SI no
3
Name
Dheeraj Kumar
Event
Techno Sugar -12
Place
PESCE Mandya
Year
9th and 10th Nov 2012
Award
-------
SI no
4
Name
Abhinav R B
Event
Short movie
Place
State level
Year
2015
Award
Winner
SI no
5
Name
Lal Vinayak Nath Shahdeo
Event
Jnana Cauvey-2015
Place
PESCE mandya
Year
May 2015
Award
Runners

Students' Sports Achievements

Sl- No Name Event Place Year Award
1 Abhist Sharma Cricket Tournament SJBIT Bangalore 2015 Participated
2 Moses Ramdiltha Foot Ball JNNCE Shivamoga 2015 Participated
3 Subham Kumar Foot Ball JNNCE Shivamoga 2015 Participated
4 Vishal R. Foot Ball JNNCE Shivamoga 2015 Participated
5 Nanjesh Gowda M.R Foot Ball JNNCE Shivamoga 2015 Participated
6 Deepak Hand Ball GIT, Bangalore 2015 Participated
7 Ramnivas Hockey NIEIT, Mysore 2015 Participated
8 Raju Hockey NIEIT, Mysore 2015 Participated
9 Ravind Gowda Tennis Tournament VTU, Belgaum. 2014 Participated
10 Darshan S. Cricket Tournament Shimoga 2014 Participated
11 Sharath K.V Cricket Tournament Shimoga 2014 Participated
12 Darshan M.M Athletics Tournament VTU, Belgaum 2014 Participated
13 Sachin S Majani Cricket Tournament PESCE, Mandya 2013 Participated
14 Sharath K.V Cricket Tournament PESCE, Mandya 2013 Participated
SI no
1
Name
Abhist Sharma
Event
Cricket Tournament
Place
SJBIT Bangalore
Year
2015
Award
Participated
SI no
2
Name
Moses Ramdiltha
Event
Foot Ball
Place
JNNCE Shivamoga
Year
2015
Award
Participated
SI no
3
Name
Subham Kumar
Event
Foot Ball
Place
JNNCE Shivamoga
Year
2015
Award
Participated
SI no
4
Name
Vishal R.
Event
Foot Ball
Place
JNNCE Shivamoga
Year
2015
Award
Participated
SI no
5
Name
Nanjesh Gowda M.R
Event
Foot Ball
Place
JNNCE Shivamoga
Year
2015
Award
Participated
SI no
6
Name
Deepak
Event
Hand Ball
Place
GIT, Bangalore
Year
2015
Award
Participated
SI no
7
Name
Ramnivas
Event
Hockey
Place
NIEIT, Mysore
Year
2015
Award
Participated
SI no
8
Name
Raju
Event
Hockey
Place
NIEIT, Mysore
Year
2015
Award
Participated
SI no
9
Name
Ravind Gowda
Event
Tennis Tournament
Place
VTU, Belgaum
Year
2014
Award
Participated
SI no
10
Name
Darshan S.
Event
Cricket Tournament
Place
Shimoga
Year
2014
Award
Participated
SI no
11
Name
Sharath K.V
Event
Cricket Tournament
Place
Shimoga
Year
2014
Award
Participated
SI no
12
Name
Darshan M.M
Event
Athletics Tournament
Place
VTU, Belgaum
Year
2014
Award
Participated
SI no
13
Name
Sachin S Majani
Event
Cricket Tournament
Place
PESCE, Mandya
Year
2013
Award
Participated
SI no
14
Name
Sharath K.V
Event
Cricket Tournament
Place
PESCE, Mandya
Year
2013
Award
Participated

Intercollegiate Events:

Sl- No Name Event Place Year Award
1 Vikas Chandra Guru Cricket Tournament NIEIT,Mysore 2016 Participated
2 Goutham Cricket Tournament NIEIT,Mysore 2016 Participated
3 Tejas Kumar Kho-Kho SJCE,Mysore 2016 Participated
4 Deepak H. A . Hand Ball SJCE,Mysore 2016 Participated
5 Gunojwal J Urs Kabaddi BGSIT ,Bellur 2016 Participated
6 Nanjesh Gowda Football JNNCE,Shimogga 2015 Runners-up
7 Shubam kumar Football SJCE,Mysuru 2015 Winners
8 Shubam kumar Football JNNCE,Shimogga 2015 Runners-up
9 Nanjesh Gowda Football SJCE,Mysuru 2015 Winners
10 Goutham K S Hand Ball ATME Mysore 2015 Participated
11 Mohan Kumar Hand Ball ATME Mysore 2015 Participated
12 Deepak Hand Ball ATME Mysore 2015 Participated
13 Moses Ramdinthara Foot ball SJCE Mysore 2015 Participated
14 Shubham Kumar Foot ball SJCE Mysore 2015 Participated
15 Visha; R. Foot ball SJCE Mysore 2015 Participated
16 Nanjesh Gowda M.R Foot ball SJCE Mysore 2015 Participated
17 Darshan M.M Basket Ball PESCE, Mandya 2015 Participated
18 Kumar Mrinal Basket Ball PESCE, Mandya 2015 Participated
19 Gunojwal Kabaddi BGSIT, Bellur 2015 Participated
20 Suchith R Tennis Tournament GIT, Bangalore 2015 Participated
21 Shantha Raman S. Shuttle Bad minton NIE, Mysore 2015 Participated
22 Krithika K ThrowBall tournament GSSS, Mysore 2015 Participated
23 Vishal Foot Ball PESCE, Mandya 2014 Participated
24 Moses Ramdinthara Foot Ball PESCE, Mandya 2014 Participated
25 Gowtham K.S. Hand Ball JNNCE, Shimoga 2014 Participated
26 Deepak Hand Ball JNNCE, Shimoga 2014 Participated
27 Chethan K.N Kho-Kho BGSIT, BellurSJMIT, Chitrdurga 2014 Participated
28 Varananda B.M Kho-Kho BGSIT, BellurSJMIT, Chitrdurga 2014 Participated
29 Rajashekar Gowda H.Biradar Hockey Mysore 2014 Participated
30 Vishal R. Kabaddi GMIT, KM.Doddi 2014 Participated
31 Harshith K.S Kabaddi GMIT, KM.Doddi 2014 Participated
32 Kshitiz Raj Baskte Ball GCE, Ramanagar 2014 Participated
33 Gowtham Ball Badminton Alva's Engg College Mangalore 2014 Participated
34 Arjun Shuttle Badminton NIE, Mysore 2014 Participated
35 Abhishek Shuttle Badminton NIE, Mysore 2014 Participated
36 Chethan Kashyap Table Tennis VTU Regional Office, Mysore 2014 Participated
37 Ravind Gowda Tennis Tounament MSRIT, Bangalore 2013 Participated
38 Karan A. Tennis Tounament MSRIT, Bangalore 2013 Participated
39 Gowtham Ball Badminton JNNCE, Shimoga 2013 Participated
40 Basavanna Athletics JNNCE, Shimoga 2013 Participated
41 Nithin Gowda Kabaddi PESCE, Mandya 2013 Participated
42 Ranjitha Discuss Throw Sir M.Visvesvaraya Institute of Technology" ,Yelanka Bangalore 13th to 16th April 2011. Participated
SI no
1
Name
Vikas Chandra Guru
Event
Cricket Tournament
Place
NIEIT,Mysore
Year
2016
Award
Participated
SI no
2
Name
Goutham
Event
Cricket Tournament
Place
NIEIT,Mysore
Year
2016
Award
Participated
SI no
3
Name
Tejas Kumar
Event
Kho-Kho
Place
SJCE, Mysore
Year
2016
Award
Participated
SI no
4
Name
Deepak H. A .
Event
Hand Ball
Place
SJCE, Mysore
Year
2016
Award
Participated
SI no
5
Name
Gunojwal J Urs
Event
Kabaddi
Place
BGSIT ,Bellur
Year
2016
Award
Participated
SI no
6
Name
Nanjesh Gowda
Event
Football
Place
JNNCE,Shimogga
Year
2015
Award
Runners-up
SI no
7
Name
Shubam kumar
Event
Football
Place
SJCE,Mysuru
Year
2015
Award
Winners
SI no
8
Name
Shubam kumar
Event
Football
Place
JNNCE, Shimoga
Year
2015
Award
Runners-up
SI no
9
Name
Nanjesh Gowda
Event
Football
Place
SJCE,Mysuru
Year
2015
Award
Winners
SI no
10
Name
Goutham K S
Event
Hand Ball
Place
ATME Mysore
Year
2015
Award
Participated
SI no
11
Name
Mohan Kumar
Event
Hand Ball
Place
ATME Mysore
Year
2015
Award
Participated
SI no
12
Name
Deepak
Event
Hand Ball
Place
ATME Mysore
Year
2015
Award
Participated
SI no
13
Name
Moses Ramdinthara
Event
Foot Ball
Place
SJCE Mysore
Year
2015
Award
Participated
SI no
14
Name
Shubham Kumar
Event
Foot Ball
Place
SJCE Mysore
Year
2015
Award
Participated
SI no
15
Name
Visha; R.
Event
Foot Ball
Place
SJCE Mysore
Year
2015
Award
Participated
SI no
16
Name
Nanjesh Gowda M.R
Event
Foot Ball
Place
SJCE Mysore
Year
2015
Award
Participated
SI no
17
Name
Darshan M.M
Event
Basket Ball
Place
PESCE, Mandya
Year
2015
Award
Participated
SI no
18
Name
Kumar Mrinal
Event
Basket Ball
Place
PESCE, Mandya
Year
2015
Award
Participated
SI no
19
Name
Kumar Mrinal
Event
Basket Ball
Place
PESCE, Mandya
Year
2015
Award
Participated
SI no
20
Name
Gunojwal
Event
Kabaddi
Place
BGSIT, Bellur
Year
2015
Award
Participated
SI no
21
Name
Suchith R
Event
Tennis Tournament
Place
GIT, Bangalore
Year
2015
Award
Participated
SI no
22
Name
Shantha Raman S.
Event
Shuttle Bad minton
Place
NIE, Mysore
Year
2015
Award
Participated
SI no
23
Name
Krithika K
Event
Throw Ball tournament
Place
GSSS, Mysore
Year
2015
Award
Participated
SI no
24
Name
Vishal
Event
Foot Ball
Place
PESCE, Mandya
Year
2014
Award
Participated
SI no
25
Name
Moses Ramdinthara
Event
Foot Ball
Place
PESCE, Mandya
Year
2014
Award
Participated
SI no
26
Name
Gowtham K.S.
Event
Hand Ball
Place
JNNCE, Shimoga
Year
2014
Award
Participated
SI no
27
Name
Deepak
Event
Hand Ball
Place
JNNCE, Shimoga
Year
2014
Award
Participated
SI no
28
Name
Chethan K.N
Event
Kho-Kho
Place
BGSIT, Bellur
SJMIT, Chitrdurga
Year
2014
Award
Participated
SI no
29
Name
Varananda B.M
Event
Kho-Kho
Place
BGSIT, Bellur
SJMIT, Chitrdurga
Year
2014
Award
Participated
SI no
30
Name
Rajashekar Gowda
H.Biradar
Event
Hockey
Place
Mysore
Year
2014
Award
Participated
SI no
31
Name
Vishal R.
Event
Kabaddi
Place
GMIT, KM.Doddi
Year
2014
Award
Participated
SI no
32
Name
Harshith K.S
Event
Kabaddi
Place
GMIT, KM.Doddi
Year
2014
Award
Participated
SI no
33
Name
Kshitiz Raj
Event
Baskte Ball
Place
GCE, Ramanagar
Year
2014
Award
Participated
SI no
34
Name
Gowtham
Event
Ball Badminton
Place
Alva's Engg College Mangalore
Year
2014
Award
Participated
SI no
35
Name
Arjun
Event
Shuttle Badminton
Place
NIE, Mysore
Year
2014
Award
Participated
SI no
36
Name
Abhishek
Event
Shuttle Badminton
Place
NIE, Mysore
Year
2014
Award
Participated
SI no
37
Name
Chethan Kashyap
Event
Table Tennis
Place
VTU Regional Office, Mysore
Year
2014
Award
Participated
SI no
38
Name
Ravind Gowda
Event
Tennis Tounament
Place
MSRIT, Bangalore
Year
2013
Award
Participated
SI no
39
Name
Karan A.
Event
Tennis Tounament
Place
MSRIT, Bangalore
Year
2013
Award
Participated
SI no
40
Name
Gowtham
Event
Ball Badminton
Place
JNNCE,Shimoga
Year
2013
Award
Participated
SI no
41
Name
Basavanna
Event
Athletics
Place
JNNCE,Shimoga
Year
2013
Award
Participated
SI no
42
Name
Nithin Gowda
Event
Kabaddi
Place
PESCE, Mandya
Year
2013
Award
Participated
SI no
43
Name
Ranjitha
Event
Discuss Throw
Place
Sir M.Visvesvaraya Institute of Technology" ,Yelanka Bangalore
Year
13th to 16th April 2011.
Award
Participated

Students' Social Service Achievements

Sl- No Student Name Event Year Award
1 Pratyush Kumar
Ashwini m J
Chetahn Kashyap
Internet Awareness Programme for Rural Students 2016 Participated
2 Goutham K S
Nithin Gowda
Pratyush Kumar
Internet Awareness Programme for Rural Students 2015 Participated
3 Arjun .M .Y
Akshay Gudi.
Spandana S.R
Internet Awareness Programme for Rural Students 2014 Participated
4 All Students From CS & E Eye Donation Camp 2011 Participated

Students List of ISTE-Youth Red Cross Wing

Sl-No. Student Name
1 Vishal Soni
2 Rubal Gupta
3 Spandana S R

Students List of NCC Students

Sl-No. Student Name
1 Darshan M Chakrasali
2 Nanjesh Gowda M R

Events attended by NCC Students

Sl- No Event Place Year
1 National Integration Camp-II Uttar Pradesh Directorate Varanasi 2016
2 Combined Annual Training Camp Ilawala, Mysuru 2016
3 NCC Directorate Madikeri 2011
4 Inter Directore NCC Hockey Championship Rourkela 2010

Students' outstanding Achievements for last three years.

  • Rahul M Ashlesh(4PS12CS088) selected as "Google Student Ambassador" for the year 2014-2015 founded in Google Student Club, PESCE, Mandya.
  • Arjun M.Y(4PS11CS015) selected as "Mozilla Firefox Ambassador" for the year 2014.
  • Akshay Gudi(4PS10CS004) participated in Entrepreneurship week-India-2014 conducted by NEN-National Entrepreneurship Network under Wadhwani Foundations and was awarded with "Honor Roll award" a certificate of achievement awarded to P.E.S.College of Engineering, Mandya.
  • Sharath.M (4PS09CS089) "Microsoft Student Ambassador" for the year 2013-14.
  • Vyshak B.S(4PS09CS121) best student award from ISTE in the year 2013-2014.
  • Navneeth N, Nithin H N, Yashvant N under the guidance of Dr. M C Padma, Professor and Head, department of CS&E, won II place in Infosys Project Innovation 2014 Challenge for the project entitled "GHOST PROTOCOL" which was held on 21st May 2014 at Infosys Mysore.
  • The Google Students Group Developed and launched an App on 22nd October 2013 for the faculty and students of our College EacyCatch-PESCE: A time table App (Launched on Play Store).
  • Arka Deb(4PS11CS016) "Google Student Ambassador" for the year 2012-13.
  • Akshay Gudi(4PS10CS004) Star Performer "GNU/LINUX User's Group"(GLUG), 10th Nov 2013
  • Rahul M.Ashlesh(4PS12CS088), Spandana S.R.(4PS12CS11) won 1st prize each in "Debate & Parliamentary Debate" participated in Technical fest conducted by alvas Institute of Technology, Moodabidri during the year 2014.
  • Akshay Gudi(4PS10CS004) was selected as a best student and he was awarded with "Best Student Award 2013" by Indian Society for Technical Education-2013 which was held on 25th Aug 2013.
  • Spandana S.R.(4PS12CS111) won 3rd place in debate conducted by "HALCYON' 13-SIT", Bangalore during the year 21st -23rd Nov 2013.
  • Rahul M.Ashlesh(4PS12CS088) attended "One Day Summit –Moon shot design Sprint with Google and NASSCOM" held on 21st September 2014 and got selected in Google Student Club.